سود سهامداران کشت و صنعت شریف آباد از طریق سامانه سجام واریز می شود

سود سهامداران کشت و صنعت شریف آباد  از طریق سامانه سجام واریز می شود

حذف ارز ترجیحی به نفع اقتصاد کشور است

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف آباد، با بیان اینکه پاشنه آشیل بنگاه‌های تولیدی، سرمایه در گردش است، گفت: به طور حتم تصمیم دولت سیزدهم برای حذف ارز ترجیحی به نفع اقتصاد کشور است.

به گزارش روابط عمومی شرکت کشت و صنعت شریف آباد، "ابراهیم غلامی" در نشست خبری با حضور خبرنگاران، اظهار کرد: مجموعه کشت و صنعت شریف آباد یکی از مجموعه‌های قدیمی است که در سال ۵۵ تاسیس شد و جزو مجموعه های  باسابقه کشور در حوزه کشاورزی و دامداری تلقی می‌شود.

وی، با بیان اینکه این شرکت در سه حوزه کشاورزی و تولید نهاده دام، دامداری و دامپروری و محصولات لبنی در فعالیت است، افزود: این شرکت با داشتن هشت هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های دامداری و دامپروری  کشور محسوب می شود.

غلامی با بیان اینکه مقدار تولید شیر این شرکت ۵۳ هزار و ۳۶۶ تن در سال است، خاطرنشان کرد: اغلب محصولات این شرکت در حوزه صادرات قرار دارد و بخش زیادی از پنیر تولیدی  این مجموعه به کشور قزاقستان صادر می‌شود، همچنین به دنبال قراردادی هم برای صادرات کره و خامه به روسیه هستیم.

ایجاد استانداردهای لازم در شرکت‌ها برای پذیرش در بورس

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف‌ آباد به ورود این شرکت بزرگ کشت و صنعت به بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: این مجموعه در تاریخ یکم اسفندماه ۹۷ در گروه زراعت و خدمات وابسته با نماد زشریف وارد فرابورس شد.

وی، افزود: شرکت‌هایی که به دنبال ورود سهام خود در بازار سرمایه هستند باید دارای استانداردهای لازم برای پذیرش در بورس باشند که این شرکت بزرگ فعال در حوزه کشاورزی و دامپروری نیز به بلوغ لازم از نظر سرمایه و بازدهی رسید و اجازه ورود به بازار سرمایه را گرفت.

غلامی ادامه داد: تا قبل از برگزاری مجمع، ارزش هر سهم این شرکت ۲۳۸ تومان بود اما این نماد بعد از مجمع و در زمان بازگشایی به دلیل برنامه‌های ارائه شده در مجمع و نیز اقبال سهامداران خرد با رشد ۱۸ درصدی همراه شد. 

به گفته وی، ارزش هر سهم این شرکت در فاصله‌ای کوتاه به ۲ برابر رسید.

واریز سود این شرکت از طریق سجام

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف‌ آباد،  به واریز سود این شرکت از طریق سامانه سجام تاکید کرد و ادامه داد: هنوز واریز سود به زمان سررسید نرسیده ، اما بر اساس  الزام سازمان بورس، تکلیف داریم تا سود سهامداران را از طریق سامانه سجام واریز کنیم.

وی تاکید کرد: از این اقدام به طور حتم استقبال خواهیم کرد، زیرا این اتفاق باعث افزایش اعتماد سهامداران به سهام شرکت‌های بورسی می‌شود.

 غلامی بیان کرد: برنامه و رویکردهایی که در دولت جدید برای این مجموعه در نظر گرفته شده  نسبت به دوره های گذشته قابل قیاس  نیست و تحت تاثیر این اتفاق، جهش زیادی را در سودآوری کل شرکت، ارزش سهام و بازدهی آن شاهد خواهیم بود.

حذف ارز ترجیحی به نفع اقتصاد کشور است

وی، به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاثیر آن بر روند فعالیت این شرکت اشاره کرد و ادامه داد: از مدت‌ها قبل، از کمیته های تخصصی در شرکت‌ خواستار تحلیل حذف ارز ترجیحی شدیم و این مساله را قبل از اعلام حذف ارز ترجیحی مورد بررسی قرار دادیم.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف‌ آباد،افزود: با توجه به اتفاقی که برای ارز ترجیحی رخ‌ داده زیر ساخت‌هایی را دولت پیش‌بینی کرده که نیازمند صبر است، زیرا این اتفاق به‌عنوان یک جراحی بزرگ در اقتصاد کشور تلقی می‌شود که اثربخشی آن نیازمند زمان است. 

وی تاکید کرد که این تصمیم دولت سیزدهم به طور حتم به نفع کشور است، اما اثر آن برای شرکت‌ها نیازمند تدبیر و مدیریت است.

غلامی اظهار داشت: تحلیلی‌های خود را در این زمینه و در راستای ایجاد شفافیت در سامانه کدال منتشر کردیم و جزو نخستین شرکت‌هایی بودیم که این اقدام را برای اطلاع‌رسانی سهامداران به اجرا رساندیم.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف آباد خاطرنشان کرد: در کل نسبت استفاده ما از نهاده‌های دولتی ۶۵ درصد به ۳۵ درصد بوده و حتی برای مدتی این عدد ۶۰ درصد به  ۴۰ درصد بود که ۶۵ درصد از نهاده‌های دولتی و ۳۵ درصد از بازار آزاد استفاده می‌کردیم.

وی،گفت: سه نهاده اصلی سویا، ذرت و جو جزو نهاده‌های وارداتی بودند، بنابراین قبل از حذف ترجیحی اقداماتی را انجام دادیم تا رسیدن به ثبات بازار حذف ارز ترجیحی متضرر نشویم که این اقدام را می‌توان به‌عنوان رمز موفقیت این شرکت معرفی کرد.

غلامی اظهار داشت: در سال ۹۷-۹۸ با توجه به وجود بحران  کمبود آب در کشور تولید جو سه هزار و ۸۸۰ تن بود، این عدد در سال زراعی ۹۸-۹۹ به عدد ۶ هزار و ۸۴۰ تن، در سال زراعی ۹۹-۱۴۰۰ به عدد ۶ هزار و ۹۵۶ تن رسید.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف آباد افزود: همچنین در سال ۱۴۰۱ با توجه به وجود بحران و نیز کمبود آب در منطقه قزوین، رشد خوبی را داشتیم و حدود هشت هزار و ۲۱۷ تن جو علوفه‌ای برداشت کردیم که این اتفاق کمک زیادی را در سودآوری شرکت‌ها خواهد داشت.

وی، به حمایت‌های انجام شده از کشاورزان اشاره کرد و گفت: تا سال گذشته نیاز علوفه‌ای را از طریق واسطه تهیه می‌کردیم، در حالی که امسال با توجه به مدیریت منابع به‌صورت مستقیم با کشاورزان قرارداد بستیم و از طریق پرداخت نقدی به کشاورزان، علوفه موردنیاز را خریداری کردیم که این اتفاق مورد استقبال کشاورزان قرار گرفت و نیز موجب صرفه‌جویی، کاهش هزینه و بهره وری بیشتر برای این شرکت شد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف‌ آباد، ادامه داد: امکانات و منابع موجود در کشور با افزایش همراه بوده است، اما مساله مهم در این زمینه زیرساخت و استفاده درست از منابعی است که در اختیار داریم که تحت تاثیر چنین مساله‌ای امیدواریم به سمت خوداتکایی پیش برویم.

گفتنی است که این نشست خبری با حضورخبرنگاران خبرگزاری های جمهوری اسلامی،خبرگزاری فارس و خبرگزاری برنا و چند خبرگزاری اقتصادی برگزار شد.

1401/03/11

چاپ صفحه


دسته بندی:  اخبار

این خبر را به اشتراک بگزارید